podróżowanie z psem

Podróż z psem — na co zwrócić uwagę?

Podróże paź 02, 2023 Brak komentarzy

Wybranie się w drogę z czworonogiem w dzisiejszych czasach nie jest już kłopotliwym wyzwaniem. Niektórzy nie wyobrażają sobie wyjazdu bez psiaka, ale istnieje sporo osób, które obawiają się tego przedsięwzięcia. Aby zadbać o komfort nasz i pupila, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach związanych przede wszystkim z bezpieczeństwem. “Psia walizka” powinna być spakowana tak, by właściciel był przygotowany na każdą ewentualność. Brzmi to jak coś bardzo trudnego, jednak wcale nie musi tak być.

Pies w środkach transportu

Wyjazd razem z psem na urlop oszczędzi nam kłopotów z szukaniem opiekuna czy psiego hotelu. Jednak dalekie podróże mogą okazać się wyzwaniem dla czworonoga, który nie jest do tego przyzwyczajony. Na początek dostosujmy więc dystans i warunki podróży do kondycji i charakteru naszego psa. Pamiętajmy, że większość linii lotniczych nie pozwala na wpuszczanie zwierząt na pokład i muszą one spędzić lot w loku bagażowym. Dla wielu psów jest to bardzo stresujące i jeśli nasz pupil jeszcze nie podróżował, warto mu tego oszczędzić.

Zwierzak w środkach transportu publicznego podlega ściśle określonym zasadom i nie może pod żadnym pozorem stwarzać zagrożenia dla współpasażerów. Dlatego w podróż warto zabrać kaganiec i zakładać go zawsze wtedy, gdy pies jest w miejscu zamkniętym i pełnym ludzi. Pamiętajmy o bezpieczeństwie również na dworcu czy w wąskich korytarzach i jeśli to możliwe, na wszelki wypadek nie zdejmujmy kagańca. Jeśli pies ma nosić go długo, musi dawać mu możliwość swobodnego oddychania. Wyjeżdżając z psem, zapomnijmy więc o taśmowych kagańcach nadających się do weterynarza i zainwestujmy w porządniejsze akcesoria, które się nie nagrzewają.

Aby pies był bezpieczny i łatwo przekroczył na przykład granicę, niezbędne są jego dokumenty, a przede wszystkim książeczka zdrowia. Już na etapie planowania urlopu sprawdźmy, jakie badania i szczepienia dla zwierząt są wymagane w miejscu docelowym. Jeśli tego nie dopilnujemy, nasz pupil nie będzie mógł kontynuować z nami podróży lub będziemy musieli zapłacić mandat.

Zabieramy psa i co jeszcze?

W psiej walizce powinna znaleźć się apteczka z lekami, których potrzebuje nasz pupil. Na pierwszą wyprawę warto zabrać medykamenty, jakie polecić może nam weterynarz. Najczęściej są to środki uspokajające, leki na chorobę lokomocyjną czy niewielkie opatrunki. Oczywiście musimy zapewnić psu dostęp do wody i jedzenia. Na rynku dostępne są podróżne miski z wodą i podajniki karmy, które będą wygodne w drodze. Jako właściciele czworonoga jesteśmy odpowiedzialni również za czystość w środkach transportu. Pamiętajmy więc o choćby krótkich, regularnych spacerach i karmieniu zwierzaka w spokojnych, niestresujących warunkach.

Jeśli podróż ma być długa, przećwiczmy wcześniej z czworonogiem sytuacje, które mogą go stresować. Doświadczone psy dużo lepiej radzą sobie z wielogodzinną jazdą pociągiem czy autobusem. Jeśli to pierwsza podróż naszego pupila, wybierzmy krótsze trasy. Zawsze pamiętajmy też o zabawkach i gadżetach, które na co dzień uspokajają psa. Im bardziej bezpieczny będzie się czuł, tym lepiej zniesie podróż.

Brak komentarzy

Napisz komentarz