gwiazdki hotelowe

Gwiazdki hotelowe – co oznaczają i jakie są wymagania?

Hotelarstwo paź 02, 2023 Brak komentarzy

O gwiazdkach hotelowych słyszał każdy hotelarz i niemal każdy gość. Ich liczba jest w bezpośredni sposób powiązana ze standardem danego obiektu. Dzięki temu możemy w szybki sposób zorientować się, jakie udogodnienia czekają nas w pokoju i na terenie hotelu. Co oznacza konkretna liczba gwiazdek i w jaki sposób są one przyznawane?

Gwiazdki miernikiem luksusu

Oczywiście im więcej gwiazdek, tym bardziej wygodne i luksusowe jest miejsce naszego pobytu. W Polsce system kategoryzacji hoteli i miejsc noclegowych w ten sposób został wprowadzony w 1997. Poszczególne wymagania związane z przyznawaniem gwiazdek znajdziemy w rozporządzeniu ministra sportu i turystyki z dnia 16 listopada 2011 roku. Według zasad zawartych w tych dokumentach podczas kwalifikacji do gwiazdek branych jest pod uwagę kilka czynników. Należą do nich między innymi wielkość i wyposażenie pokoi, dostęp do łazienki czy usługi gastronomiczne.

Gwiazdki przyznają marszałkowie województw przy współpracy ze specjalną komisją. Muszą się w niej znaleźć nie tylko specjaliści z dziedziny hotelarstwa, ale też przedstawiciel Sanepidu czy Straży Pożarnej. W momencie, gdy obiekt spełni konkretne wymagania dotyczące kolejnej gwiazdki, zgłasza to do Urzędu Marszałkowskiego i umawia się na wizytę Komisji. To ona decyduje o przyznaniu wyróżnienia, a wcześniej dokładnie sprawdza standard obiektu. Na przykład aby uzyskać 3 gwiazdki, należy zapewnić gościom dostęp do prywatnej łazienki, sprawną klimatyzację, sprzątanie oraz codzienną wymianę pościeli i ręczników. Na 3 gwiazdki nie może liczyć obiekt, który nie posiada restauracji i przynajmniej dwóch sal konferencyjnych.

Aby wspiąć się o gwiazdkę wyżej, trzeba w hotelu zorganizować jeszcze jedną restaurację i klub nocny lub bar, który jest dostępny dla gości do późna. Hotele 4-gwiazdkowe muszą zapewnić swoim gościom room service, basen i SPA z siłownią. Obiekty z 1 i 2 gwiazdkami to najczęściej tańsze hotele lub hostele z pokojami wieloosobowymi. Granica 3 gwiazdki zapewnia nam prywatność i komfort, do którego mogą przyzwyczaić dobre hotele.

Każda gwiazdka to dla obiektu turystycznego ogromne wyróżnienie. Gruntowne remonty często przeprowadzane są tak, by zmieścić się w wymaganiach kolejnej gwiazdki. Hotel o lepszym standardzie może nie tylko dyktować wyższe ceny, ale i trafiać w gusta bardziej zamożnej klienteli. Rezerwując pokój w hotelu 3,4 lub 5-gwiazdkowym, możemy mieć pewność, że zapewni nam prywatność. O hotelach tego typu powinny też myśleć osoby, które cenią sobie dostęp do SPA, basenu czy nocnej restauracji.

Hotele 5-gwiazdkowe to oczywiście obiekty najwyższej klasy, które zapewniają gościom przestronne pokoje i kompleksową obsługę. Sam pobyt w takim miejscu może być przygodą, ponieważ na pewno znajdziemy tam basen i bogaty wybór zabiegów kosmetycznych. 5-gwiazdkowy hotel musi zapewniać gościom przynajmniej 2 rodzaje usług związanych z odnową biologiczną. Część gości rezerwuje sobie pokój w takim obiekcie właśnie po to, żeby skorzystać z tych możliwości.

Brak komentarzy

Napisz komentarz